21 Aralık 2009 Pazartesi

SAN/NAS replikasyonu için transmisyon ortamı

Network-attached storage (NAS) ve Storage area network (SAN) uygulamalarında saklanan değerli veri miktarı çok fazla olduğundan şirketler, bu veriler için felaket senaryoları üretirler ve bunları engellemenin yollarını ararlar. SAN ve NAS ların replikasyonu en iyi çözümdür. Yani bu verilerin, farklı coğrafyalarda kurulan, özdeş serverlarda yedeklenmesi ve bu yedeklilik halinin neredeyse real-time olarak sürdürülebilmesi işlemi.
SAN/NAS sunucuları replikasyon için birbirlerine "Fibre Channel" denilen interface üzerinden bağlanırlar. Fibre channel'ları farklı lokasyonlarda bağlayabilmel için dark fiber gereklidir. Çünkü mevcut SDH'ler fibre channel interface sunmamaktadır. Şirketler bu dark fiberleri, fiber optik hat işletme lisansına sahip olan operatör firmalardan kiralarlar. Örneğin Türk telekom, Tellcom.
Bu dark fiber kiralama işi hem çok pahalıdır hem de çoğu zaman operatör firmanın mevcut hattı bulunmamaktadır.
Bu durumda, bir şekilde mevcut SDH altyapısını kullanarak fibre channel bağlantısı yapmamnın bir yolunu bulmanız gerekir.
İşte tam burada GYM Teknoloji tarafından temin edilen "Fibre Channel over STM-1 ve Fibre Channel over STM-4" ürünleri devreye giriyor.
Bu cihazlar yardımıyla Fibre channel 155Mbps veya 622Mbps hızında (STM-1 veya STM-4) SDH işaretine dönüştürülür ve böylece karşı lokasyona taşınır. Diğer uçtaki cihaz da ters dönüşüm işlemini yapar ve server bağlantısı yapılır.


GYM Teknoloji'nin bu sistem için tercih ettiği cihazlar RAD ürünleri olan;


FCS-622 Fibre Channel to STM-4/OC-12 Converter
FCS-155 Fibre Channel to STM-1/OC-3 Converter


Bu ürünleri temin etmek ve/veya teknik destek almak için GYM Teknoloji'ye başvurunuz. Tel : 0212 3204030

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder